Розробки

Конспект уроку з української мови в 6 класі на тему: "Твір-опис природи за власним спостереженням"


Українська мова, 6 клас
http://www.uroki.net/bp/adlog.php?bannerid=1&clientid=2&zoneid=125&source=&block=0&capping=0&cb=c8e9f67581be5b34047875c24220f561
Тема. Твір-опис природи за власним спостереженням
Мета:
  • закріплювати знання про прикметник як частину мови;
  • удосконалювати вміння вживати прикметники при написанні творів-описів;
  • розвивати вміння дітей висловлювати свої думки у зв'язні тексти-описи, розширювати образне мислення, збагачувати словник учнів;
  • виховувати вміння бачити прекрасне у звичайних речах та вчитись описувати його, використовуючи багатство лексики рідної мови;
  • плекати любов до рідної природи і материнської мови.
Обладнання: таблиця «Типи мовлення», аудіо запис, фотоілюстрації «Пори року», ноутбук, проектор, екран.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.
http://www.uroki.net/bp/adlog.php?bannerid=1&clientid=2&zoneid=126&source=&block=0&capping=0&cb=4f686701dc3e69d867d6a4ff4cc9780d
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
- Діти, ви привітались сьогодні з небом, сніжинками, прибраними інеєм деревами? Почули, як дзвінко побажали вам успіхів галасливі горобчики? Усміхнулись перехожим, сказали гарні слова родичам? Якщо так, то день буде сонячним, а завдання уроків не будуть важкими та незрозумілими. Давайте бачити прекрасне довкола: у притихлому небі, ніжній сніжинці, морозяному візерунку на вікнах. І кожна прожита хвилина наповниться красою та добром.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Звучить поезія (супроводжується аудіозаписом):
Зима
Білий сніг, білий сніг
Заміта стежинки,
На мереживо доріг
Падають сніжинки.
Завірюха-заметіль
І мороз тріскучий
Снігову метуть крутіль
На високій кручі.
Вітерець-жартівник
Віхолу здіймає,
А мороз-чарівник
Сріблом виграває.
Позаносив білий сніг
У лісах ялинки.
У казковім наче сні
Все навколо взимку. (В. Васюк)
Учні записують тему уроку, епіграф до нього (Слайд 1).
поезія (супроводжується аудіозаписом) зима
ІІІ. Підготовча робота
1. Вступна бесіда
Ми з вами досить часто використовуємо різні типи мовлення для створення певної мовленнєвої ситуації. Давайте пригадаємо основні типи мовлення (Слайд 2).
основны типи мовлення таблиця
Сьогодні найбільше уваги приділимо опису.
А ще питання який? притаманне одній частині мови.
Якій ? (фронтальне опитування)
  • Які слова ми називаємо прикметниками?
  • З якою частиною мови найчастіше вживаються прикметники?
  • На які розряди поділяються?
  • Як змінюються?
  • Якими членами речення виступають?
Бачимо, що прикметники як означення несуть у собі всі якості, барви, ознаки. Сподіваюсь, що на уроці ви будете старанними. А ще якими? (прикметники: сумлінними, дружними, активними, слухняними…).
Ви відповідали на питання «Якими?», використовуючи в мовленні прикметники. А можна уявити собі нашу мову без цих дивослів?
Справді, як сумно та одноманітно все буде. Зникнуть кольори, потьмяніють квіти, а слово буде просто словом, а не калиновим життєдайним дивом.
2. Вибір теми твору-опису
Завдання нашого уроку – підготуватись до написання твору-опису за власним спостереженням. Проведемо експрес-опитування «Швидко, лаконічно, чітко» (відповіді мають бути короткими, точними):
  • У чому особливість твору-опису за власним спостереженням?
  • Про що будемо писати?
  • На що вказує прикметник «власний»?
  • Що таке опис природи? (пейзаж)
  • Як ми назвемо наш твір? Чому? (якщо хтось не згідний із такою назвою, може обирати свою).
Учні записують тему твору-опису в зошитах та на дошці: «Зимова казка».
3. Аналіз спостережень за природою
Взаємообмін враженнями від побаченого та відчутого взимку.
Бесіда за запитаннями:
  • Яке небо взимку? Якого кольору в погожі і в похмурі дні?
  • Високо чи низько над землею сонце? Яке повітря?
  • Як змінились дерева, кущі?
  • Як змінив обличчя нашого села перший сніг?
  • Який настрій викликає у вас морозний зимовий день?
  • Які птахи залишились зимувати у нас? Як вони поводяться?
  • Що ви відчуваєте в час наближення зимових свят?
Мовби і не було квітування весни, буйної зелені літа, жовто-багряної позолоти осені. Все перефарбувалось у який колір? Але не завмерло, а лише заснуло до весни.
4. Робота з фотоілюстраціями (слайди 4 – 7)
Використовуючи свій досвід, діти визначають відповідність зображень темі уроку
зимний лесзимний кустсиниця взимку
5. Визначення провідної думки твору
Природа рідного краю прекрасна і неповторна взимку. Нам потрібно вчитися бачити і берегти цю красу.
6. Робота із «Словничками-довідничками»
Учні виписують із текстів про зиму, що пропонує вчитель, прикметники-означення, що характеризують названі предмети та явища. Добирають ще прикметники самостійно, поступово заповнюючи свої «словнички». Підбирають означення до узагальнюючого слова «зима».
Підбирають означення до означеного слова зима
***
Проминула осінь. Настала пора, яку часто звуть замріяною, чарівною, холодною, білою.
Зима особливо гарна, ніжна, як чиста срібна мелодія. Слухаєш, спостерігаєш природу в перші зимові дні й відчуваєш усю врочисту красу першого морозу, снігу, інею.
Ось новий день народжується у туманному серпанку, підволохаченому мереживом інею, порипує, переливається від промінчиків заспаного сонечка білий грайливий сніжок. А небо голубе-голубе, тільки десь під обрієм загорнуте в білі ковдри хмар. Повітря прозоре й легке, в ньому далеко чути кожен звук.
***
Біле поле, білий кряж,
Царство Морозенка.
Ниви в білий трикотаж
Одягла поземка
(Д. Луценко)
***
З народної мудрості:
Вранішня зоря швидко гасне – на мороз.
Йде лапатий сніг – на тривалу негоду і сльоту.
Сильний сніг уночі та на світанку при слабкому вітрі віщує сонячну погоду вдень.
Перший сніг щільний і мокрий – на вологе літо, сухий і легкий – на сухе.
Хмари пливуть низько – буде холодно, а проти вітру – чекай снігу.
7. Запис орієнтовного плану
  1. Захоплююсь красою довкілля.
  2. Природа взимку.
  3. Чарує зимовий день.
  4. Мрії в передсвяткові дні.
8. Додаткове завдання
Розгадування загадок про зиму:
Сніг на річках, лід на полях,
Хуга гуляє. Коли це буває?
Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно.
На дворі горою, а в хаті водою.
Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає.
Стоїть старий дуб, на ньому дванадцять гілляк, на кожній гілці по чотири гнізда, а в кожному гнізді по семеро яєць
9.Підбиття підсумків
Самостійна робота із вправою «Акрослово». Діти на чернетках записують у стовпчик слова, що римуються із попередніми рядочками вірша, а з перших букв записаних слів складають слово-відповідь. Якою є основна ознака тексту-опису?
Інколи треба не просто сказати –
Часто трапляється щось описати.
Яка ця картина, веселка, ракета…
Мають ознаки усі геть предмети.
Світ добрий і світлий людині щирій,
У кожного є свій казковий Ирій.
Найкраща країна, калинова мова
І небо над нами таке барвінкове.
А мамині очі – кохані озерця.
Все це наймиліше для мого серця.
Описати
Предмета
Ирій
Серця
Початок роботи над першим (чорновим) варіантом твору, використання прикметників-означень, власного досвіду (звучить аудіозапис).
ІV. Оголошення домашнього завдання
Написати твір-опис «Зимова казка», використовуючи якомога більше прикметників.
V. Підсумок уроку
Аналіз праці учнів. Подяка за старанність.
Я не кажу вам: «Прощавайте»,
Бо ще зустрінемося знов.
Ви ж до деревця привітайтесь,
До сонця, квітки, до дібров.
Бо рідне слово - барвінкове,
Що всі думки передає.
Плекаймо диво – нашу мову.
Як добре, що вона в нас є.

Немає коментарів:

Дописати коментар